Δωράκι... γενεθλίων!

Ο Παναθηναϊκός τίμησε τον φιλοξενούμενό του, και για τα γενέθλιά του τον «κέρασε» δύο τεμάχια, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση εν'όψει του επαναληπτικού της Τούμπας! Μολέδο και Λέτο οι σκόρερ, δύο ασίστ για Μπεργκ, εξαιρετικό ματς από τον Ζέκα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να επιβάλλει από το ξεκίνημα τον ρυθμό του και να μην αφήσει περιθώρια στον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο τέταρτο δεν υπήρξε κάποια καλή στιγμή, με τους «πράσινους» να τα χαλάνε στην τελική πάσα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 19', με το σουτ του Μάρκους Μπεργκ να περνάει λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Χουλτ έκανε μια καταπληκτική σέντρα και ο Μπεργκ έπιασε την κεφαλιά, με τον Γλύκο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο η μπάλα έφτασε στον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος με κεφαλιά βρήκε τον Μολέδο που -επίσης με το κεφάλι- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις γραμμές του, θέλοντας να αντεπιτεθεί και να φέρει το ματς στα ίσα, και έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 στο 28'. Ο Λέοβατς έκανε το παράλληλο γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι, ο Ενρίκε βρέθηκε μόνος του σε πλεονεκτικό σημείο αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Το τριφύλλι ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και στο 37' έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με το δυνατό σουτ του Κλωναρίδη να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Μάλιστα, ο κόσμος σηκώθηκε να πανηγυρίσει, αφού εκ πρώτης φάνηκε σαν γκολ η φάση.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 43', με τον Μπεργκ να βρίσκει τον Βιγιαφάνιες και τον Αργεντινό να σουτάρει λίγο άουτ μέσα από την περιοχή. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 1-0, έχοντας μάλιστα τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την καθολική υπεροχή και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ. Στο 49' ο Εμποκού εκτέλεσε απ'ευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση, με τον Γλύκο να μπλοκάρει εύκολα. Ο Κονγκολέζος απείλησε ξανά στο 57', με το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Η πίεση των «πράσινων» συνεχίστηκε, με την κεφαλιά του Μπεργκ από την σέντρα του Βιγιαφάνιες να περνάει άουτ στο 59'.

Ένα λεπτό μετά, το τριφύλλι ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Κλωναρίδη, με τον Σιδηρόπουλο να μην δίνει κάτι. Στο 66' ο Γλύκος έκανε την επέμβαση του αγώνα, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Μπεργκ μετά από καταπληκτική κομπίνα με τον Εμποκού σε φάουλ. Στο 69' οι «πράσινοι» ζήτησαν νέο πέναλτι, για χέρι σε σουτ του Μπεργκ, με τον Σιδηρόπουλο να μην υποδεικνύει ούτε αυτή την φορά κάτι. Στο 70' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν, για χέρι του Νίκλας Χουλτ, ο οποίος όμως είχε πλάτη στην μπάλα και η απόσταση ανάμεσα σε αυτόν και του παίκτη του ΠΑΟΚ ήταν πολύ μικρή, με την παράβαση να είναι ακούσια.

Στο 75' ο Ουζουνίδης πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Σεμπάστιαν Λέτο να περνά στην θέση του μέτριου Κλωναρίδη. Στο 79' ο Μάτος τράβηξε εκτός φάσης τον Εμποκού, έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα, με τον Σιδηρόπουλο όμως να μην δίνει κάτι. Ο Λέτο ήταν αυτός που «καθάρισε» το ματς, όταν στο 83' έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, μετά από νέα ασίστ του Μάρκους Μπεργκ.

Στο 86' πέρασε στο παιχνίδι και ο Μόλινς, στην θέση του Λούκας Βιγιαφάνιες ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Στο 88' μάλιστα ο Σιδηρόπουλος αρνήθηκε για τρίτη φορά πέναλτι στον Παναθηναϊκό, σε μαρκάρισμα πάνω στον Μάρκους Μπεργκ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Νούνο Ρέις να αντικαθιστά τον Μάρκους Μπεργκ.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (86' Μόλινς), Εμποκού, Κλωναρίδης (75' Λέτο), Μπεργκ (90+2' Ρέις)