Κυριακή, 9 Απριλίου 2017

Απόλυτο μηδέν

Τα... δεύτερα του Παναθηναϊκού είχαν τραγική παρουσία στην Τούμπα και ηττήθηκαν εύκολα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ. Απελπιστικά κακό το τριφύλλι, μοναδικός διασωθείς ο... Στιλ!

Ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Μόλινς να στρώνει την μπάλα στον Μπουμάλ που καθυστέρησε να σουτάρει και τελικά πήρε το κόρνερ, στο 6'. Η επόμενη καλή στιγμή του τριφυλλιού ήταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Μπουμάλ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στο ενδιάμεσο, ο Παναθηναϊκός ήταν... ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο και έγινε έρμαιο στις ορέξεις του ΠΑΟΚ που πέτυχε 3 γκολ κι έχασε ευκαιρίες να αυξήσει κι άλλο το προβάδισμά του.

Το σκορ άνοιξε στο 18' ο Πέδρο Ενρίκε, με σουτ μετά από λάθος του Χουχούμη, ενώ στο 27' ο Λέοβατς σκόραρε μετά από ιδανική αντεπίθεση των γηπεδούχων. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 35' ο Σακχόφ με πλασέ σε άδειο τέρμα, έπειτα από γύρισμα του Μάτος. Το σκορ έμεινε στο 3-0 χάρη στις επεμβάσεις του Στιλ, αρχικά στο σουτ του Ουαρντά στο 38' και στην συνέχεια σε αυτά των Μάτος και Πέλκα στο 43', σε μια διπλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα, με το παιχνίδι να έχει κριθεί και τον ΠΑΟΚ να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Ακόμα κι έτσι όμως οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Στο 69' ο Πέλκας σούταρε πολύ άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 73' ο Στιλ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάτος. Πέντε λεπτά μετά, στο 78', ο Αθανασιάδης αστόχησε στην κενή εστία, ενώ στο 83' ο Στιλ έδιωξε και το φάουλ του Πέλκα.

Ενδιάμεσα ο Παναθηναϊκός κατέγραψε τελικές, δίχως όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γλύκου. Στο 47' ο Ρέις δοκίμασε το αριστερό του, ενώ στο 59' ο Χουχούμης σούταρε άουτ με το δεξί. Στο 70' ο Μόλινς πλάσαρε αδύναμα, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να μπλοκάρει εύκολα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Χουχούμης, Ζέκα, Ρέις (82' Μολέδο), Π. Βλαχοδήμος (63' Εμποκού), Κλωναρίδης (55' Μαρινάκης), Μπουμάλ, Μόλινς