Ούτε ΠΑΟ, ούτε ΠΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταπληκτικός για 45 λεπτά, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, σκόραρε με τον Μπεργκ, όμως το γκολ-οφσάιντ των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να στερήσει από το τριφύλλι μια μεγάλη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα από τον ΠΑΣ στο ξεκίνημα, αν και δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων και να δημιουργήσει «καθαρές» ευκαιρίες. Στο 13ο λεπτό ο Εμποκού έκανε την σέντρα, όμως ο Μιχαήλ απομάκρυνε την μπάλα προτού ο Μπεργκ την στείλει στα δίχτυα από κοντά. Λίγα λεπτά μετά, στο 19', ο Μπεργκ έψαξε ωραία τον Κλωναρίδη όμως ο Πασχαλάκης πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα.

Στο 20ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο Τζημόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος στην «πράσινη» περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Η πίεση του ΠΑΣ συνεχίστηκε και στο 23' ο Λίλα δοκίμασε να απειλήσει από μακριά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 28' το τριφύλλι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αφού Μπεργκ, Βιγιαφάνιες και Κλωναρίδης έφυγαν απέναντι σε 2 αμυντικούς, όμως ο Αργεντινός καθυστέρησε πάρα πολύ, και στην συνέχεια το σουτ του «Κλώνα» κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός το πέτυχε 2 λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ, όταν ο Κούτρης επιχείρησε το μακρινό σουτ και ο Κόντε άλλαξε πορεία στην μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Ο παίκτης των Ιωαννίνων βέβαια ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ, κάτι που παρέλειψε να υποδείξει ο βοηθός.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε εξ'ολοκλήρου στους «πράσινους», οι οποίοι απείλησαν από νωρίς (50') με το σουτ του Λουντ, που πέρασε άουτ. Με την συμπλήρωση 11 λεπτών αγώνα, ο Μπεργκ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο, και εκμεταλλευόμενος μια σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1. Στα επόμενα λεπτά ο Ουζουνίδης προχώρησε σε δύο αλλαγές, με τον Μολέδο να αντικαθιστά τον Τελάντερ (είχε πρόβλημα) και τον Π. Βλαχοδήμο να περνά αντί του Λουντ.

Το τριφύλλι συνέχισε την πίεσή του και έφτασε κοντά στο γκολ στο 67', αλλά ο Πασχαλάκης με έξοδο πρόλαβε τον Κλωναρίδη. Δύο λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ απέκρουσε το τετ-α-τετ του Βιγιαφάνιες, σε μια φάση πάντως που είχε ξεκινήσει από οφσάιντ του Μπεργκ. Στο 71' ο Κλωναρίδης βρέθηκε στην περιοχή των γηπεδούχων αλλά καθυστέρησε πάρα πολύ, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο 74' ο Μπεργκ βρέθηκε σε καλή θέση, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Χατζηγιοβάνης ήταν η τελευταία κίνηση του Μαρίνου Ουζουνίδη, περνώντας στην θέση του Κλωναρίδη, ώστε να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας. Στο 80 το φάουλ του Εμποκού πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 89' ο Χατζηγιοβάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως αντί να σουτάρει προσπάθησε να κάνει κεφαλιά-ψαράκι, δίχως να ακουμπήσει την μπάλα. Στην τελευταία φάση του αγώνα, το φάουλ του Εμποκού στις καθυστερήσεις έφυγε λίγο άουτ.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Τελάντερ  (60' Μολέδο), Λουντ (63' Π. Βλαχοδήμος), Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης (76' Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ