Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2017

Έμεινε η προσπάθεια

Οι μάγκες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια, όμως «λύγισαν» και γνώρισαν την ήττα με 1-3 σετ από τον Οσφπ στην κατάμεστη Κυψέλη.

Το παιχνίδι θύμισε ντέρμπι από τα παλιά, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν για κάθε πόντο. Οι «πράσινοι» έκαναν προσπάθησαν, όμως στο τέλος «μίλησε» η ποιότητα του Οσφπ, με την νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Τα δύο πρώτα σετ κατέληξαν σε «κόκκινα» χέρια, με τον Παναθηναϊκό να ξαναμπαίνει στο ματς κατακτώντας το «θρίλερ» του τρίτου σετ με 30-28 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» έκαναν ό,τι μπορούσαν, κατάφεραν να προηγηθούν με 25-24, όμως εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 25-27.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 30-28, 25-27

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (11/26 επ, 68% υπ -40% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ - 52% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μπέλος