Σισέ, είσαι ένας από εμάς!

Ο Τζιμπρίλ Σισέ έβαλε τέλος στην μεγάλη καριέρα του και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ αποδίδει φόρο τιμής στον μεγαλύτερο επιθετικό της σύγχρονης ιστορίας του συλλόγου!

Ο Γάλλος επιθετικός ήρθε στον Παναθηναϊκό το 2009, με το «Ελ. Βενιζέλος» να γεμίζει από οπαδούς του τριφυλλιού που τον υποδέχτηκαν με τον πιο θερμό τρόπο. Από εκείνη την πρώτη μέρα ο Σισέ «δέθηκε» με τον κόσμο και δεν χρειάστηκε καθόλου χρόνο προκειμένου να γίνει ο αγαπημένος της «πράσινης» εξέδρας.

Στο ντεμπούτο του στην Ελλάδα σκόραρε απέναντι στον Εργοτέλη, ενώ στα δύο χρόνια παρουσίας του στον Παναθηναϊκό μέτρησε 43 γκολ στο πρωτάθλημα, 3 στο Κύπελλο και 5 στην Ευρώπη. Οδήγησε το τριφύλλι στο νταμπλ, ενώ κανείς δεν θα ξεχάσει τα δύο του γκολ στο «αιώνιο» ντέρμπι με τον Οσφπ στις 30 Οκτωβρίου του 2010, στο ΟΑΚΑ. Ακόμη, κανείς δεν θα ξεχάσει τα δύο του γκολ στο εκτός έδρας ματς με την Ρόμα, όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-3, χάρη σε 3 γκολ μέσα σε λιγότερο από 7 λεπτά.

Τι να πούμε βέβαια και για την κεφαλιά-«οβίδα» στο πρώτο ματς με τους Ρωμαίους, στο ΟΑΚΑ. Τότε που έδωσε την νίκη στους «πράσινους» στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Όλοι θυμόμαστε τα γκολ στα ντέρμπι με την ΑΕΚ, ή τις δύο κεφαλιές στην Καβάλα -μια για κάθε του χρονιά στην Ελλάδα- που αμφότερες ισοφάρισαν σε 2-2.

Στην... φιέστα πρωταθλήματος απέναντι στον Ηρακλή, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Σισέ σκόραρε πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα, «σφραγίζοντας» τον τίτλο του πρωταθλητή που τόσο έλειπε από τον Παναθηναϊκό όλα αυτά τα χρόνια.

Ο Σισέ αγαπήθηκε όσο ελάχιστοι από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, τον οποίον λάτρεψε και ο ίδιος. Ποτέ δεν ξέχασε την ομάδα και σε κάθε ευκαιρία εκδηλώνει την αγάπη του προς αυτή. Είτε μέσω βίντεο και δημοσιεύσεών του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, είτε μέσω δηλώσεών του, είτε μέσω... ρούχων στην εταιρία του!

Ο τεράστιος αυτός αθλητής, κατέκτησε στην καριέρα του 1 Κύπελλο Γαλλίας (Οσέρ), 1 Κύπελλο Αγγλίας, 1 Champions League, 1 Σούπερ Καπ Ευρώπης (Λίβερπουλ), 1 Πρωτάθλημα Ελλάδος, 1 Κύπελλο Ελλάδος (Παναθηναϊκός) και 1 Κύπελλο Συνομοσπονδιών, με την Εθνική ομάδα της Γαλλίας.

Αναδείχτηκε δύο φορές πρώτος σκόρερ της Super League (2010, 2011), μια φορά καλύτερος ξένος παίκτης (2010) και δυο φορές πρώτος σκόρερ της Ligue 1 (2001-02, 2003-04).