Ασταθής μεν, νικητής δε

Ο Παναθηναϊκός σήμερα πήρε μία δύσκολη νίκη με 73-82 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, με τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποιεί μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση.

Η ομάδα μας στην πρώτη περίοδο ξεκίνησε πολύ δυναμικά, όντας αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Το σκορ στο 9-19 έδειχνε πως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ θα είχε ένα εύκολο απόγευμα με τον Κολοσσό να έχει άλλη άποψη και να μειώνει το σκορ σε 22-25 στο τέλος της περιόδου.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε πάλι τη γηπεδούχο ομάδα να πιέζει την ομάδα μας και στα μέσα της να παίρνει το προβάδισμα (32-29). Πάραυτα, οι παίχτες μας ξαναπήραν το προβάδισμα (40-44), το οποίο και έχασαν αφού το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 46-46.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας βγήκε στο γήπεδο αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη. Διατηρώντας μία διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (51-61) το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου έφερε την ομάδα της Ρόδου να βρίσκεται στο -9 (54-65).

Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» διατήρησαν την διαφορά των εννιά πόντων και την αύξησαν στο +13 (58-71). Εν τέλει όμως οι Ροδίτες δεν επέτρεψαν στην ομάδα να πάρει διψήφια διαφορά, με το πίνακα του σκορ στο τέλος να γράφει το 73-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 3, Γκάμπριελ 12 (2), Καλάθης 11 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 4, Τζεντίλε, Μπουρούσης 7, Φώτσης 3