Χαμένη ευκαιρία...

Οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού προηγήθηκαν απέναντι στην Α.Ε.Κ., όμως τελικά έχασαν το παιχνίδι και είδαν την διαφορά από τον «δικέφαλο» να αυξάνεται.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Α.Ε.Κ. με σκορ 2-1 και έμεινε πίσω από τον αντίπαλό της στη «μάχη» της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο των Βριλησσίων, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου Γύρου, του Α' ομίλου, του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Το κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν η ισοφάριση των γηπεδούχων στο τέλος του ημιχρόνου κόντρα στη ροή του αγώνα που τους έδωσε τη δυνατότητα να διαχειριστούν με διαφορετικό τρόπο το δεύτερο μέρος. Γενικά το πρώτο ημίχρονο «ανήκε» στον Παναθηναϊκό που έλεγχε τον αγώνα και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ. Τελικά αυτό το πέτυχε στο 32' χάρη σε ατομική προσπάθεια του Σκεντεράι, ο οποίος σούταρε δυνατά και εύστοχα νικώντας τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Κ. Το προβάδισμα αυτό ωστόσο δεν κράτησε πολύ καθώς με κεφαλιά του Μπογκντάνι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και «εξαργύρωσαν» την επιθετική τους δραστηριότητα στο 67' σκοράροντας και πάλι με κεφαλιά, αυτή τη φορά με τον Χριστόπουλο που ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του. Ετσι, οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 7 πόντους στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος, εξακολουθώντας να έχουν έναν αγώνα περισσότερο.

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Σπίνος, Ζωγραφάκης, Μανιδάκης, Πογιάννης, Θεοδωράκης, Δουγένης, Σκεντεράι, Σούλτσε, Καλομοίρης, Ραφάηλ. Χρησιμοποιήθηκαν και οι: Σέχου, Κολώκας, Χριστοδούλου, Παλασκώνης, Μαντζώρος