Βατερλό...

Ένας τραγικός Παναθηναϊκός, δεν μπήκε... ποτέ στο γήπεδο και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την Φενερμπαχτσέ (84-63), χάνοντας και την διαφορά του Ο.Α.Κ.Α. Τζέιμς ο κορυφαίος για τους «πράσινους».

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος αμυντικά και δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα τους Τούρκους. Η ομάδα του Ζοτς έβρισκε πόντους και στο ζωγραφιστό, και από τα 6.75, με το τριφύλλι να αντιδρά στην αρχή (11-10 και 13-12) με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, όμως στην συνέχεια η Φενερμπαχτσέ ανέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (19-12), και παρά τους πόντους των Σίνγκλετον και Φελντέιν έκλεισε την περίοδο με διψήφια διαφορά.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με την Φενέρ να «τρέχει» ένα 7-0 και να ανεβάζει την διαφορά στους 17. Ο Σίνγκλετον μείωσε, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μάικ Τζέιμς που πέτυχε 9 πόντους, με την διαφορά όμως να παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα και το ημίχρονο να βρίσκει τους Τούρκους στο +18 (44-28).

Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε να είναι εύστοχη και στην τρίτη περίοδο, όμως ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και ανέβασε την απόδοσή του επιθετικά, με αποτέλεσμα να καταφέρει να ρίξει την διαφορά στους 15 πόντους. Κορυφαίος ήταν και πάλι ο Μάικ Τζέιμς, 6 πόντους, ενώ Ρίβερς, Γκάμπριελ, Φελντέιν, Μπουρούσης και Φώτσης σκόραραν απο την γραμμή των βολών, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 60-45.

Η τραγική εικόνα της ομάδας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με την Φενερμπαχτσέ να πετυχαίνει 10 σερί πόντους και τον Παναθηναϊκό να μοιάζει ανήμπορος να αντιδράσει. Ρίβερς και Γκάμπριελ κατέβασαν την διαφορά στους... 20, όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν άμεσα 4 πόντους, ενώ και ο Καλάθης αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Ρίβερς και Τζέιμς σκόραραν, οι Τούρκοι απαντούσαν και το τελικό 84-63 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην τελευταία περίοδο δεν αγωνίστηκε ο Κρις Σίνγκλετον, που είχε τραυματιστεί νωρίτερα.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-28, 60-45, 84-63