Στάση Κέρκυρα

Η γκολάρα του Μάρκους Μπεργκ δεν ήταν αρκετή για τον «άχρωμο» Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με την Κέρκυρα και δεν κατάφερε να ανέβει ξανά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τραυματίες Λέτο και Χουλτ!

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να μην προβεί σε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που χρησιμοποίησε απέναντι στον Πλατανιά, παρά την επιστροφή του Γιώργου Κουτρουμπή στην αποστολή. Έτσι, κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, με τους Μαρινάκη, Τελάντερ, Ευαγγέλου και Χουλτ να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Κουρμπέλης, Ζέκα και Λουντ ήταν στα χαφ, με τους Παναγιώτη Βλαχοδήμο και Βιγιαφάνιες να βρίσκονται εκατέρωθεν του Μάρκους Μπεργκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κανέναν ρυθμό, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 4ο λεπτό με το σουτ του Ντουαλά να περνάει άουτ. Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, χωρίς όμως να μπορεί να πλησιάσει την περιοχή των γηπεδούχων. Αυτό έγινε στο 17', όταν ο Βιγιαφάνιες βρέθηκε σε καλό σημείο, όμως γλίστρησε πριν σουτάρει με αποτέλεσμα να φύγει η μπάλα πολύ άουτ. Στο 19' ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα έπειτα από γύρισμα του Επστάιν, σε μια φάση που υπήρχε καθαρό οφσάιντ που δεν υποδείχτηκε.

Το γκολ για το τριφύλλι ήρθε στο 22', όταν ο Βιγιαφάνιες έκανε την καταπληκτική κάθετη και ο Μάρκους Μπεργκ «κρέμασε» ιδανικά την μπάλα πάνω από τον Κουτζαβασίλη, διαμορφώνοντας το 0-1. Ο ρυθμός του ματς έπεσε και πάλι μετά το γκολ, με το σουτ του Βλαχοδήμου που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων να είναι η μόνη φάση που έχουν να επιδείξουν οι «πράσινοι».

Αντίθετα, στο 29ο λεπτό η Κέρκυρα εκμεταλλεύτηκε την τραγική αντίδραση της άμυνας του Παναθηναϊκού και έφερε το ματς στα ίσα, με πλασέ του Επστάιν μέσα από την περιοχή. Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα για το τριφύλλι, αφού στο 32' ο Χουλτ αποχώρησε λόγω τραυματισμού, με τον Χουχούμη να παίρνει την θέση του.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ουζουνίδης πέρασε τον Σεμπάστιαν Λέτο αντί του Παναγιώτη Βλαχοδήμου, θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Το τριφύλλι πάντως δεν μπορούσε να βρει τρόπους να πλησιάσει στην περιοχή των γηπεδούχων, κάτι που έκανε για πρώτη φορά στο 55', όταν ο επόπτης ανακάλυψε οφσάιντ στον Μάρκους Μπεργκ, έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ προς την περιοχή.

Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό δυσκόλεψαν αρκετά στο 60', αφού ο Λέτο -σε μια ανυποψίαστη φάση- έπιασε το δεξί πόδι του και έδειξε να πονάει, με τον τεχνικό του τριφυλλιού να βάζει στην θέση του τον Χατζηγιοβάνη, και τον Αργεντινό να αγωνίζεται για 12 μόλις λεπτά. Στο 63' η Κέρκυρα προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε το σουτ του Σιόντη.

Στην συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 69', όταν ο Κουρμπέλης βρήκε με καταπληκτική κάθετη τον Μπεργκ, αυτός «κρέμασε» και πάλι τον Κουτζαβασίλη αλλά ο Βενέτης έδιωξε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή. Τέσσερα λεπτά μετά ο Σουηδός βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βιγιαφάνιες, αλλά ο τελευταίος άργησε και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.

Στο 79' ο Επστάιν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο ύψος της περιοχής του Παναθηναϊκού, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου. Λίγα λεπτά μετά, στο 83', ο Χατζηγιοβάνης δοκίμασε κι αυτός τα πόδια του, με την μπάλα όμως να περνά απελπιστικά άουτ. Στο 86ο λεπτό ο Χουχούμης κέρδισε ένα φάουλ σχεδόν στο σημείο του κόρνερ, ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε αλλά η κεφαλιά του Κουρμπέλη πέρασε αρκετά έξω.

Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους, αφού σε φάση διαρκείας μετά από λάθος του Ευαγγέλου, ο Κόντος βρέθηκε μέσα στην περιοχή του τριφυλλιού αλλά σούταρε άουτ, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το τέλος.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Χουλτ (32' Χουχούμης), Ζέκα, Λουντ, Κουρμπέλης, Π. Βλαχοδήμος (46' Λέτο - 60' Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες, Μπεργκ