Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2017

Προσπάθησε όσο μπορούσε!

Παρά την μεγάλη προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στου Ρέντη, μένοντας εκτός από τον τελικό του League Cup.

Το ματς ξεκίνησε πολύ αμφίρροπα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον Παναθηναϊκό να είναι ο πρώτος που πήρε διαφορά δύο πόντων (4-6 με Τσίροβιτς και 6-8 με τριπλό μπλοκ). Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ρανγκέλ με άσο έδωσε «αέρα» τριών πόντων στο τριφύλλι, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 10-10. Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα και με επιθέσεις από Μελγκαρέχο, Ρανγκέλ και Γκονζάλες βρέθηκε ξανά στο +2 (11-13 και 12-14), με το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ να τον βρίσκει μπροστά με 14-16.

Η διαφορά των δύο πόντων συνέχισε να διατηρείται, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρνουν τελικά να ισοφαρίσουν σε 18-18. Με Μελγκαρέχο και Πανταλέων όμως το τριφύλλι έφτασε στο 18-20, ενώ ο άσος του Τσίροβιτς έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στο τριφύλλι. Ο Οσφπ μείωσε σε 21-23, όμως το λάθος σερβίς του Αγκάμεζ και ο πόντος του Τσίροβιτς έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα και να προηγούνται με 4-1. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να πλησιάσουν και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Οσφπ μπροστά με 8-4. Με τον Κοκκινάκη να βρίσκεται σε καλή κατάσταση οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 12-6, με την διαφορά των 6 πόντων να διατηρείται έως το 14-8. Τα μπλοκ των Γκονζάλες και Ρανγκέλ αλλά και οι δύο άσοι του Γκονζάλες μείωσαν για το τριφύλλι στους 2, με τον Μπόσκαν να καλεί τάιμ-άουτ.

Το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ βρήκε τον Οσφπ μπροστά με 16-13, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει και πάλι στον πόντο με άσο του Ρανγκέλ, αλλά τους γηπεδούχους να ανεβάζουν και πάλι την διαφορά στους 5 (21-16) και να παίρνουν μεγάλο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε με Χαραλαμπίδη, Γκονζάλες και δύο λάθη των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 22-20, όμως το σετ κατέληξε εν τέλει στον Οσφπ με 25-23, παρά την υπερπροσπάθεια των «πράσινων» στο φινάλε και τους δύο σερί πόντους του Γκονζάλες με το σκορ στο 24-21.

Εφιαλτικό ήταν το τρίτο σετ για το τριφύλλι, αφοί οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-1 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στην δεύτερη διακοπή στο +12 (16-4). Με πέρασμα του Πανταλέων ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 10, όμως το σετ είχε κριθεί από πολύ νωρίς και το τελικό 25-8 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του.

Το ξεκίνημα του τέταρτου σετ ήταν σαν αυτό του πρώτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τον Οσφπ να κάνει το 5-3 και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 6-6 με Γκονζάλες και λάθος του Νταφ. Με πόντο του Αγκάμεζ πάντως οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Γκονζάλες και Τσίροβιτς έφεραν μπροστά το τριφύλλι, αλλά το λάθος σερβίς του Μελγκαρέχο έφερε ξανά το ματς στα ίσα.

Ο Οσφπ προηγήθηκε ξανά με 12-10, αλλά Μελγκαρέχο και Τσίροβιτς ισοφάρισαν για τους φιλοξενούμενους. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ξανά με 14-12, με το τριφύλλι να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα και τον Οσφπ να πηγαίνει μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-14. Η διαφορά του Οσφπ έφτασε στους 3 πόντους (18-15) με το λάθος σερβίς του Τσούπκοβιτς και το μπλοκ του Ρανγκέλ να δίνουν στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο.

Δύο σερί πόντοι του Κοκκινάκη έφεραν τους γηπεδούχους στο 20-17, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί αμέσως τάιμ-άουτ. Το σκορ έφτασε στο 22-18, με τον Ρανγκέλ να μειώνει σε 22-19 αλλά τον Αγκάμεζ να «απαντά» και ουσιαστικά να «τελειώνει» το ματς και το τελικό 25-21 να δίνει στον Οσφπ την νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-8, 25-21