Πέρασε από σήμερα

Ο Παναθηναϊκός ήταν καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα ανώτερος από τον Κισσαμικό, και πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μια εύκολη νίκη (3-0), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση από σήμερα. Μπεργκ και Λέτο (2) τα γκολ.

Με ενδεκάδα... ανάγκης παρέταξε ο Μαρίνος Ουζουνίδης την ομάδα, αφού είχε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Λουκ Στιλ, με τους Χουχούμη, Ευαγγέλου, Τελάντερ και Μέστο να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Ο Λουντ είχε δίπλα του, ως αμυντικό χαφ, τον Μαρινάκη, ενώ στα άκρα αγωνίστηκαν οι Μπουμάλ και Βλαχοδήμος. Ο Βιγιαφάνιες είχε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Μάρκους Μπεργκ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την μπάλα να παίζεται συνεχώς έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 6ο λεπτό το τριφύλλι είχε και την πρώτη καλή του φάση, με τον Λαζαρίδη να διώχνει την σέντρα του Μπουμάλ πριν φτάσει στον Μάρκους Μπεργκ. Το τριφύλλι συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, όμως δυσκολευόταν να πατήσει στην περιοχή των Κρητικών. Έπρεπε να φτάσουμε στο 17ο λεπτό για να έρθει το γύρισμα του Βλαχοδήμου, με τον Βιγιαφάνιες να σουτάρει άουτ.

Στο 21' ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία, όμως το σουτ του Βλαχοδήμου από το κόρνερ του Βιγιαφάνιες κόντραρε και κατέληξε εκ νέου κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Κισσαμικός είχε την μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος, αλλά το σουτ που έγινε πέρασε μόλις άουτ. Στο 29' ο Βλαχοδήμος έκανε το γύρισμα, το πρώτο σουτ του Μαρινάκη κόντραρε, με την μπάλα να στρώνεται στον Βιγιαφάνιες, αλλά και το δικό του τελείωμα είχε την ίδια κατάληξη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου θα ερχόταν στο 35', αλλά ο επόπτης έκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ τρεις παίκτες του τριφυλλιού που έβγαιναν μόνοι τους με τον Λαζαρίδη. Στο 39' ο Μπουμάλ «έσπασε» την μπάλα στον Μαρινάκη, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε και στην εκπνοή του, με την κεφαλιά του Μπεργκ από την σέντρα του Χουχούμη να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Μέστο πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τελάντερ την δεύτερη, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε να πετύχει ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος το κατάφερε με το... «καλημέρα» στο δεύτερο, αφού στο 49' ο Μάρκους Μπεργκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από πολύ ωραίο γύρισμα του Βλαχοδήμου. Μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με την επόμενη φάση να έρχεται στο 58' με την κεφαλιά του Σεληνιωτάκη, που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λουκ Στιλ. Μετά από από αυτή την φάση ο Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Σεμπάστιαν Λέτο να περνά αντί του Ολιβιέ Μπουμάλ.

Στο 74' ο φορμαρισμένος Αργεντινός με μια άπιαστη κεφαλιά έκανε το 2-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη του Παναθηναϊκού. Μετά το γκολ ο Ουζουνίδης πέρασε τον Χατζηγιοβάννη αντί του Βιγιαφάνιες, που έβγαλε την ασίστ, με τον νεαρό να κάνει μια φοβερή ενέργεια στο 76', με το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ και όλο το γήπεδο να τον αποθεώνει. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, ενώ στο 78' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Ρινάλντι να περνά αντί του Μάρκους Μπεργκ.

Χατζηγιοβάννης και Λέτο προσέφεραν μια εντυπωσιακή φάση στο 82', αλλά το σουτ του Αργεντινού πέρασε πολύ ψηλά. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε με αυτό το σκορ, ένα λάθος στην άμυνα του Κισσαμικού ήταν αρκετό για να «τσιμπήσει» την μπάλα ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος και να κερδίσει το πέναλτι από τον Λαζαρίδη. Ο Λέτο ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 3-0, «κλειδώνοντας» πια και την πρόκριση του τριφυλλιού.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Στιλ, Χουχούμης, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Μέστο, Λουντ, Μαρινάκης, Βιγιαφάνιες (75' Χατζηγιοβάννης), Βλαχοδήμος, Μπουμάλ (58' Μπουμάλ), Μπεργκ (78' Ρινάλντι)