Ο Παναθηναϊκός είναι ΕΔΩ!

Με τον Μπουρούση να πραγματοποιεί την κορυφαία φετινή του εμφάνιση, και υπό το βλέμμα του Διαμαντίδη,  ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 71-65 την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο Ο.Α.Κ.Α. και πλέον σκέφτεται τον «τελικό» με τον Ερυθρό Αστέρα!

Το ματς ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-2) με τρίποντα από Μπουρούση και Γκάμπριελ, και τον Καλάθη να φτάνει τις 400 ασίστ στην διοργάνωση. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και προηγήθηκε με 6-7, όμως Καλάθης και Φελντέιν έβαλαν και πάλι μπροστά το τριφύλλι. Οι Καταλανοί ισοφάρισαν εκ νέου, για να έρθει ο Μπουρούσης με ένα εντυπωσιακό καλάθι και μια πολύ όμορφη ασίστ στον Τζεντίλε, ώστε να γίνει το 15-11. Πριν την λήξη του δεκαλέπτου πάντως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι.

Ο Τζέιμς «έγραψε» το 17-13, ενώ στα 8:42' από την λήξη του ημιχρόνου όλο το Ο.Α.Κ.Α. σηκώθηκε στο πόδι για την είσοδο του Νίκου Παππά στο παιχνίδι. Ο Έλληνας γκαρντ δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο καλάθι στην περίοδο αυτή, όμως βοήθησε σημαντικά με τις άμυνές του. Στα αγωνιστικά, ο Ρίβερς με τρίποντο έκανε το 20-15, ο Ντόελμαν «απάντησε» και ο Μπουρούσης έκανε το 22-18. Σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα «έτρεξε» ένα μικρό σερί και βρέθηκε μπροστά με 22-25.

Ο Παναθηναϊκός όμως «απάντησε», και με 12 σερί πόντους από Σίνγκλετον, Τζέιμς και Ρίβερς βρέθηκε για πρώτη φορά στο +9, με την Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να... παρακολουθήσει τον ρυθμό των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Οι Καταλανοί μείωσαν σε 34-27 για να έρθει ο Ρίβερς να ξαναφέρει την διαφορά στους 9. Το ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε με το καταπληκτικό καλάθι του Ντόελμαν, σε μια υπέροχη συνεργασία των φιλοξενούμενων.

Με τρίποντο του Καλάθη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 10 πόντους, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει άμεσα σε 39-34. Ο Γκάμπριελ σκόραρε για το τριφύλλι, οι Καταλανοί «απάντησαν» για το 41-36 για να αναλάβει δράση ο Φελντέιν, που σκόραρε 5 πόντους για το 46-38. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι (46-43), αλλά η τάπα του Μπουρούση έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκού που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (54-46), με τρίποντο του Ρίβερς, καλάθι του Γκάμπριελ και βολές του Έλληνα σέντερ, που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης!

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Παππά και Σίνγκλετον στο παρκέ, αλλά και την Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει δύο τρίποντα και να μειώνει στο πόντο (55-54), παρά την μια εύστοχη βολή του Τζέιμς. Ο Αμερικανός το πήρε... πάνω του και σε μια εντυπωσιακή φάση πέτυχε το γκολ-φάουλ για το 57-54, αστοχώντας στην συμπληρωματική βολή. Ο Φαβεράνι μείωσε στον πόντο για τους φιλοξενούμενους για να έρθει και πάλι ο Τζέιμς που σε νέα εντυπωσιακή φάση κέρδισε το φάουλ, ευστοχώντας μόνο στην μια βολή για το 58-56.

Ο Ρίβερς εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της Μπαρτσελόνα και με κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 60-56, για να ακολουθήσει νέο κλέψιμο, αυτή την φορά από τον Μπουρούση. Ο Ρίβερς αστόχησε σουτ τριών πόντων, όμως ο Παππάς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Σίνγκλετον διαμόρφωσε το 63-56 με εύστοχο τρίποντο, «αναγκάζοντας» τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ.

Ο Βεζένκοφ μείωσε με τρίποντο σε 63-59, όμως ο Νίκος Παππάς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και κάρφωσε μπροστά στον Φαβεράνι για το 65-59, στην πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα! Οι Καταλανοί μείωσαν με δύο βολές για να έρθει το καλάθι του Μπουρούση για το 67-61. Ο Φαβεράνι πήρε το... αίμα του πίσω, καρφώνοντας για το 67-63, αλλά ο Μπουρούσης με 2/2 βολές έφερε την διαφορά ξανά στους έξι. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός, με τον Κόπονεν να μειώνει σε 69-65 και τον Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Μπουρούσης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως... «εξιλεώθηκε» στην επόμενη φάση με την τάπα στον Ράις και στην συνέχεια με το κλέψιμο που έκανε μαζί με τον Τζέιμς. Ο Αμερικανός μάλιστα ευστόχησε για το 71-65, ενώ οι δύο άστοχες επιθέσεις του Κλαβέρ ουσιαστικά έβαλαν «τέλος» στο παιχνίδι. Ο Μπουρούσης έπαιξε ακόμη μια μεγάλη άμυνα, πάνω στον Κόπονεν, και το τελικό 71-65 έδωσε στον Παναθηναϊκό την μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-29, 54-46, 71-65

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (3), Νίκολς, Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 10, Παππάς 2, Φελντέιν 8 (2), Γκάμπριελ 7 (1), Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 14 (1), Καλάθης 5 (1)