Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2017

Νίκη «ανάσα»!

Το τριφύλλι πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση από την μέρα που ανέλαβε ο Ουζουνίδης και πήρε την νίκη με 2-1 απέναντι στον μαχητικό Πλατανιά. Επιστροφή στα γκολ για τον Μπεργκ, που πέτυχε και τα δύο τέρματα του Παναθηναϊκού.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε για ακόμη μια φορά να αντιμετωπίσει πολλές απουσίες, με αποτέλεσμα να παρατάξει ενδεκάδα «ανάγκης», με τον Ευαγγέλου ξανά βασικό στο πλευρό του Τελάντερ. Στα άκρα της άμυνας ήταν οι Χουλτ και Μαρινάκης, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια. Ζέκα, Κουρμπέλης και Λουντ ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Παναγιώτη Βλαχοδήμο και Βιγιαφάνιες να βρίσκονται στα πλάγια του Μάρκους Μπεργκ.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα και έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο 6', όταν ο Λουντ πάτησε περιοχή αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 8' ο Ζέκα «έσκαψε» την μπάλα για τον Βλαχοδήμο που συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά, με τον διαιτητή να υποδεικνύει φάουλ.

Η τρίτη... προειδοποίηση ήρθε στο 14', όταν Βλαχοδήμος και Βιγιαφάνιες συνεργάστηκαν υπέροχα αλλά ο Αργεντινός άργησε να σουτάρει. Το γκολ ήρθε τελικά στο 25', όταν ο Ευαγγέλου κέρδισε το πέναλτι και ο Μάρκους Μπεργκ ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0. Μετά το γκολ το τριφύλλι πίεσε ψηλά και δικαιώθηκε, αφού στο 29' ήρθε το 2-0 και πάλι με τον Σουηδό, έπειτα από καταπληκτική πάσα του Βιγιαφάνιες.

Ο Μπεργκ ήταν σε πολύ καλή μέρα και έφτασε κοντά στο χατ-τρικ στο 33', αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε το εξ'επαφής πλασέ του μετά από υπέροχο γύρισμα του Χουλτ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έριξε την απόδοσή του και ο Πλατναιάς το εκμεταλλεύτηκε, μειώνοντας στο 37' με τον Γιακουμάκη και χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Πριντέτα στο 43'.

Το τριφύλλι μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος και απείλησε στο 51', όταν ο Λουντ εκτέλεσε το φάουλ αλλά κανείς δεν ακούμπησε την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Στο 53' ο Μπεργκ έκανε το γύρισμα, όμως ο Βιγιαφάνιες πλάσαρε μόλις άουτ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 63' ο Σωτηρίου απέκρουσε το σουτ του Μπεργκ, ενώ στο 64' μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Βλαχοδήμου.

Στο 68' ο Βιγιαφάνιες έκανε το γύρισμα, όμως ο Βλαχοδήμος δεν πρόλαβε να σουτάρει, ενώ στο 70' ο Βλαχοδήμος έβγαλε μια καταπληκτική κάθετη στον Βιγιαφάνιες, με τον Σωτηρίου να προλαβαίνει τον Αργεντινό. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ουζουνίδης προχώρησε σε αλλαγές, με τους Μπουμάλ και Λέτο να αντικαθιστούν τους Βιγιαφάνιες και Βλαχοδήμο και την ομάδα να ανεβαίνει, χωρίς όμως να δημιουργεί την μεγάλη φάση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έλληνας τεχνικός ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Ρέις να περνά αντί του Λουντ.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Μαρινάκης, Ζέκα, Λουντ (90+1' Ρέις), Κουρμπέλης, Π. Βλαχοδήμος (77' Λέτο), Βιγιαφάνιες (73' Μπουμάλ), Μπεργκ