Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2017

«Έδειξαν» τον δρόμο οι Νέοι!

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με έξι γκολ και δύο ανατροπές, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-2 την Α.Ε.Κ., παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα στον οποίο οι νέοι του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν όντας ανώτεροι και δημιουργώντας πλήθος ευκαιριών. Η διακύμανση ωστόσο ήταν εντυπωσιακή καθώς επιφύλαξε δύο ανατροπές που προσέδωσαν ιδιαίτερα δραματικό χαρακτήρα και ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Είναι εξάλλου ενδεικτικό ότι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 1-2.

Το σκορ είχε ανοίξει πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 3' για τους μικρούς «πράσινους» χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες και τον έλεγχο του αγώνα με την Α.Ε.Κ. να περιορίζεται σε αντεπιθέσεις. Παρά ταύτα, μέσα σε μόλις δύο λεπτά λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να ανατρέψουν πλήρως το σκορ! Στο 43' και στο 44' ο Αντωνίου και ο Βλαχομήτρος με σουτ και ανάποδο ψαλίδι αντίστοιχα διαμόρφωσαν το 1-2.

Το γεγονός αυτό δεν πτόησε τους Νέους του Παναθηναϊκού που μπήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι να παίξουν το παιχνίδι τους και να ανατρέψουν την κατάσταση. Και τα κατάφεραν. Η αρχή έγινε με τρομερό σουτ του Αγγελόπουλου στο 68' πολύ έξω από την περιοχή που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα για την ισοφάριση. Η συνέχεια «γράφτηκε» από τον Ξεπαπαδάκη, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 71' και… ανέλαβε δράση. Στο 74' πλάσαρε εύστοχα μετά από ασίστ του Πίσπα για το 3-2. Σχεδόν αμέσως μετά, στο 75’ σούταρε τεχνικά εκτός περιοχής και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4-2. Οι «πράσινοι» είχαν κι άλλες ευκαιρίες μέχρι το φινάλε ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε.

Ετσι, ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και παρέμεινε στο κυνήγι του Οσφπ ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία στον Πλατανιά με την μεταξύ τους διαφορά να μειώνεται στους 6 πόντους.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Βαλμάς, Ντόκο, Τριανταφυλλόπουλος (46' Μαυρομάτης), Ζερβόπουλος, Θεοχάρης (71' Ξεπαπαδάκης), Παπανικολάου (53' Κουντουριώτης), Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης