Δύο «Χ»αμένοι βαθμοί...

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από την Α.Ε.Κ. αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις τεράστιες ευκαιρίες των Λέτο και Βιγιαφάνιες, με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0.

Ελέω των αρκετών αγωνιστικών προβλημάτων που είχε να αντιμετωπίσει, ο Μαρίνος Ουζουνίδης εμπιστεύτηκε και στο σημερινό ντέρμπι τον νεαρό Στέφανο Ευαγγέλου, ο οποίος πλαισίωσε τον Τελάντερ στο κέντρο της «πράσινης» άμυνας. Κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, με τους Χουλτ και Μαρινάκη στα άκρα. Λουντ και Κουρμπέλης ξεκίνησαν ως αμυντικά χαφ, με τους Παναγιώτη Βλαχοδήμο και Βιγιαφάνιες στα άκρα, ενώ πίσω από τον προωθημένο Μπεργκ βρισκόταν ο Σεμπάστιαν Λέτο.

Το τριφύλλι μπήκε δυνατα στο ματς και μόλις στο πρώτο λεπτό κέρδισε κόρνερ, όμως η κεφαλιά του Μπεργκ από αυτό πέρασε πολύ πλάγια. Στο 3' είχε και η Α.Ε.Κ. την πρώτη της καλή στιγμή, με το σουτ του Μάνταλου από καλή θέση να περνάει άουτ. Μετά από αυτή την φάση ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάρα πολύ, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν με βαθιές μπαλιές τους επιθετικούς τους και να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να απειλήσει στο 26', όταν έφυγε σε μια επικίνδυνη κόντρα, όμως ο Λέτο καθυστέρησε πάρα πολύ και δεν κατάφερε να βρει τον Βλαχοδήμο.

Στο 30' ο Χουλτ βρήκε με μια εξαιρετική μπαλιά τον Μάρκους Μπεργκ, αλλά το σουτ που επιχείρησε από μακριά ο Σουηδός ήταν αδύνατο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα. Δύο λεπτά μετά η Α.Ε.Κ. είχε τεράστια ευκαιρία, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά την εξ'επαφής κεφαλιά που έγινε στην μικρή περιοχή του. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήρθε στο 39', όταν ο Βιγιαφάνιες έβγαλε τον Λέτο απέναντι στον Μπάρκα, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ του Σουηδού. Ένα λεπτό μετά είχαν μεγάλη ευκαιρία και οι φιλοξενούμενοι, όμως η προβολή του Λαμπρόπουλου κόντραρε στον Ευαγγέλου και έφυγε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51' θα μπορούσε να απειλήσει, αλλά το γύρισμα του Μπεργκ στον Βλαχοδήμο απομακρύνθηκε εγκαίρως από τους αμυντικούς της Α.Ε.Κ. Στο 54' απείλησε και ο «δικέφαλος» με το μονοκόματο σουτ του Πατίτο να περνάει δίπλα από την κλειστή γωνία του Βλαχοδήμου. Δύο λεπτά μετά ο Βιγιαφάνιες έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, βλέποντας τον Μπάρκα να τον κερδίζει σε μοναδικό τετ-α-τετ!

Οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ και την υπεροχή και στο 64' ο Λέτο έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον Μπάρκα να βγαίνει μακριά από την περιοχή του και να διώχνει τελευταία στιγμή σε πλάγιο. Με τον ρυθμό του ματς να πέφτει και πάλι, ο Ουζουνίδης πέρασε στο 72' τον Μπουμάλ αντί του Βλαχοδήμου, ώστε να δώσει φρεσκάδα στην επίθεση της ομάδας του. Στο 77' ο Μπεργκ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το τριφύλλι απείλησε ξανά, όμως το πλασέ του Μαρινάκη με το αριστερό ήταν πολύ αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Μπάρκα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με το 0-0 να μην ικανοποιεί τους «πράσινους».

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Χουλτ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Π. Βλαχοδήμος (72' Μπουμάλ), Λέτο, Μπεργκ