Ανικανότητα...

Ο τραγικός Παναθηναϊκός είχε μεν την υπεροχή, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει καμία μεγάλη φάση, με αποτέλεσμα να παραχωρήσει εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τον Λεβαδειακό. Αποδοκιμασίες στην Λεωφόρο.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν προχώρησε σε εκπλήξεις στην ενδεκάδα του, με τον Γιώργο Κουτρουμπή να επιστρέφει σε αυτή. Παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας ήταν ο Τελάντερ, με τους Χουχούμη και Μέστο στα άκρα και τον Οδ. Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια. Ζέκα και Λουντ ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Μπουμάλ και Π. Βλαχοδήμο στα άκρα και τον Βιγιαφάνιες πίσω από τον προωθημένο Μπεργκ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 5', όταν ο Μέστο έκανε την σέντρα αλλά η προβολή του Μπουμάλ πέρασε άουτ. Στο 7ο λεπτό ο Βιγιαφάνιες βρέθηκε σε καλό σημείο, όμως δεν κατάφερε να σουτάρει και να απειλήσει την εστία των Βοιωτών, ενώ το σουτ του Μπουμάλ στο 11' μπλόκαρε ο Ναμάσκο.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει την -ανούσια- κατοχή αλλά αν μην μπορεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Κάτι που πήγε να κάνει ο Λεβαδειακός στο 26', όταν ο Μάντζιος γύρισε την μπάλα στον Λάτσι σε καλό σημείο, αλλά Τελάντερ και Κουτρουμπής πρόλαβαν να τον κλείσουν και να απομακρύνουν την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Χουχούμης έκανε ωραία σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μπουμάλ πέρασε άουτ.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε ξανά, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 34' με ένα μακρινό σουτ του Βιγιαφάνιες, που μπλόκαρε εύκολα ο Ναμάσκο. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρος ήταν στο 45', όταν ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπεργκ βρήκε την μπάλα αλλά ο Κουτρουμπής δεν κατάφερε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Τα πράγματα ήταν ανάλογα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και τον έλεγχο του ματς, αλλά να μην μπορεί να βρει τρόπους να απειλήσει. Στο 54' ο Βλαχοδήμος προσπάθησε να βρει τον Μπεργκ, αλλά η σέντρα του κατέληξε στην αγκαλιά του Ναμάσκο, ενώ ένα λεπτό μετά Βιγιαφάνιες και Μπουμάλ έφυγαν στην κόντρα, όμως η πάσα του τελευταίου για τον Μπεργκ ήταν πολύ δυνατή και σταμάτησε την αντεπίθεση.

Στο 58ο λεπτό ο Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Ρινάλντι να περνά αντί του Μπουμάλ, ενώ στο 65' πέρασε στο ματς και ο Χατζηγιοβάνης, αντί του Παναγιώτη Βλαχοδήμου. Ένα λεπτό μετά, στο 66', ο Μπεργκ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του από το κόρνερ του Βιγιαφάνιες να περνάει άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 71', όταν ο Μάντζιος έφυγε στο τετ-α-τετ, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να αποκρούει. Στο 73' ο Ρινάλντι βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λουντ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά αρκετά άουτ. Το τριφύλλι ανέβασε την απόδοσή του κι απείλησε και στο 76', με τον Ζέκα να κάνει την σέντρα και το βολέ του Μάρκους Μπεργκ να περνά ψηλά άουτ. Μετά την φάση αυτή, ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Νούνο Ρέις να αντικαθιστά τον Ρόμπιν Λουντ.

Στο 87' ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να απειλήσει, όμως το αδύναμο σουτ του Ρινάλντι κατέληξε στην αγκαλιά του Ναμάσκο. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τον κόσμο να «γιουχάρει» την ομάδα για την κακή εμφάνιση και την ισοπαλία.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουχούμης, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Μέστο, Ζέκα, Λουντ (76' Ρέις), Π. Βλαχοδήμος (65' Χατζηγιοβάνης), Μπουμάλ (58' Ρινάλντι), Βιγιαφάνιες, Μπεργκ