Κριτική : Ένας Καλάθης... μαγικός!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-70 την Φενερμπαχτσέ και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ κριτικάρει την απόδοση των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Άριστος ο Καλάθης, εξαιρετικοί οι Νίκολς, Σίνγκλετον, Γκάμπριελ και Φελντέιν.

Κρις Σίνγκλετον: Έκανε... κατάθεση ψυχής από το 1ο λεπτό του αγώνα, αφού κατέβαζε ριμπάουντ και στις δύο μεριές του παρκέ. Προσέφερε πάρα πολύ σημαντικές λύσεις στο τριφύλλι και ήταν εκ των πρωταγωνιστών της μεγάλης νίκης, με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Ντεμέτρις Νίκολς: Έχει εξελιχτεί στον άνθρωπο που θα... «ξεκολλήσει» το τριφύλλι στα «νεκρά» του διαστήματα. Και στο χτεσινό ματς πέτυχε καθοριστικούς συνεχόμενους πόντους, την στιγμή που οι Τούρκοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο ματς. Σταμάτησε στους 14 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, έχοντας εξαιρετική παρουσία.

Κέι Σι Ρίβερς: Η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη και αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή να παίξει. Και αυτός ήταν καθοριστικός στο σημείο που έπρεπε, αφού πήρε 8 σερί πόντους και ανέβασε την διαφορά για τον Παναθηναϊκό στα... «ουράνια». Ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, έχοντας πολύ καλή εικόνα.

Μάικ Τζέιμς: Πήρε 13 λεπτά συμμετοχής αλλά δεν φάνηκε ιδιαίτερα. Μέτρησε 4 πόντους, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, μία ασίστ κι ένα λάθος, με την παρουσία του να είναι μάλλον... «άχρωμη».

Λευτέρης Μποχωρίδης: Αγωνίστηκε για 20" και δεν μπορεί να κριθεί.

Αντώνης Φώτσης: Σχεδόν 13 λεπτά πήρε και ο υπαρχηγός του τριφυλλιού, ο οποίος αστόχησε σε ένα τρίποντο και μέτρησε ένα ριμπάουντ και ένα κλέψιμο, χωρίς να χρειαστεί να προσφέρει κάτι παραπάνω.

Τζέιμς Φελντέιν: Με δεδομένο το ότι δεν αγωνίστηκε ο Παππάς πήρε σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής και ήταν καθοριστικός σε επίθεση και άμυνα. Πέτυχε 10 πόντους (με ένα πολύ «μεγάλο» τρίποντο), μάζεψε ένα ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και «έριξε» και μια τάπα.

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος: Αγωνίστηκε για λιγότερο από 4 λεπτά και δεν μπορεί να κριθεί.

Κένι Γκάμπριελ: 8 πόντοι, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο κατέγραψε η στατιστική του Αμερικανού, όμως η συνεισφορά του στο παιχνίδι δεν... φαίνεται στους αριθμούς. Όποιος παρακολούθησε το ματς θα είδε την εκπληκτική άμυνα που έπαιξε απέναντι στους Τούρκους και τους ταλαιπώρησε πάρα πολύ. Δικό του είναι και το... highlight της βραδιάς, με το ανάποδο κάρφωμα από την ασίστ του Φελντέιν.

Γιάννης Μπουρούσης: Ήταν πιο ουσιαστικός από τα προηγούμενα παιχνίδια και προσέφερε σημαντικούς πόντους στην ομάδα. Πέτυχε 9 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ συνέχισε να αγωνίζεται παρ'ότι σε μια φάση με τον Άντιτς φάνηκε να τραυματίστηκε.

Νικ Καλάθης: Ο αρχηγός ήταν... άριστος για ακόμη μια φορά. Έπαιξε για περισσότερο από 30 λεπτά και ήταν δημιουργός, αλλά και εκτελεστής, πετυχαίνοντας ακόμη ένα double-double και φτάνοντας μια... «ανάσα» από το triple-double! Σταμάτησε στους 16 πόντους, τις 11 ασίστ, τα 8 ριμπάουντ, τα 5 κλεψίματα και την 1 τάπα, έχοντας μόλις ένα λάθος, με το index του να γράφει... +34!