Φέρτε τον επόμενο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν απλά απολαυστικός απέναντι στην Φενέρ, και με τον Καλάθη να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα και να... «αγγίζει» το triple-double (16 πόντοι - 11 ασίστ - 8 ριμπάουντ) κέρδισε πολύ εύκολα τους Τούρκους με 81-70! Αποθέωση για Ομπράντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πραγματικά απολαυστικός στην πρώτη περίοδο, όπου κυριάρχησε καθολικά σε επίθεση και άμυνα. Ο Καλάθης δημιουργούσε καταπληκτικά, ο Σίνγκλετον μάζευε ριμπάουντ και στις δύο μεριές του παρκέ και οι Νίκολς - Γκάμπριελ έπαιζαν υποδειγματική άμυνα σκοράροντας συνεχώς, με τους «πράσινους» να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο στο 23-14, παρά τα πολλά χαμένα τρίποντα.

Με πόντους από Καλάθη, Σίνγκλετον και Νίκολς το τριφύλλι προηγήθηκε με 6-3, ενώ το τρίποντο του αρχηγού έκανε το 9-5. Οι Τούρκοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να προηγηθούν με 9-10, όμως στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 10-1 με Γκάμπριελ, Σίνγκλετον, Νίκολς και Καλάθη και προηγήθηκε με 19-11. Η Φενέρ «απάντησε» με ένα τρίποντο, όμως Γκάμπριελ και Σίνγκλετον διαμόρφωσαν το τελικό 23-14.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, που με πρωταγωνιστή τον Ρίβερς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμα και στο +15 (33-18) παίζοντας υποδειγματική άμυνα και έχοντας τον Αμερικανό σε εκπληκτική φόρμα. Οι Τούρκοι πέτυχαν 5 σερί πόντους, για να έρθει το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάικ Τζέιμς και στην συνέχεια το τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον για το 38-25. Η Φενέρ όμως βελτίωσε την συμπεριφορά της και κατάφερε με ένα δικό τις σερί να πλησιάσει στους 5 (39-34) και τελικά να κλείσει το ημίχρονο στο -4.

Με 3 πόντους του Φελντέιν το τριφύλλι ανέβασε την διαφορά στους 7, για να αναλάβει στην συνέχεια την... «σκυτάλη» ο Ντεμέτρις Νίκολς. Ο Αμερικανός πέτυχε 7 πόντους -με ένα καλάθι της Φενέρ ενδιάμεσα- και ανέβασε το σκορ στο 51-41. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως το τρίποντο του Φελντέιν και το γκολ-φάουλ του... «σεληνιασμένου» Νίκολς ανέβασαν την διαφορά ξανά στους 9! Η Φενέρ μείωσε και πάλι στους 5, όμως με τις βολές των Καλάθη και Μπουρούση η διαφορά παρέμεινε στους 9 πόντους.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι, και με 5 σερί πόντους του Μπουρούση βρέθηκαν στο +14 (66-52). Οι Τούρκοι μείωσαν στους 10, αλλά ο Καλάθης με εντυπωσιακό καλάθι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 69-57. Ο Βέσελι αστόχησε σε 2 βολές και ο Καλάθης με νέο καλάθι του «έγραψε» το 71-57! Ο Νίκολς αποβλήθηκε με 5ο φάουλ όμως το τριφύλλι συνέχισε να κάνει... ό,τι θέλει στο παρκέ και με εντυπωσιακά ανάποδο κάρφωμα του Γκάμπριελ βρέθηκε ξανά στους 14 (73-59)!

Το τριφύλλι έριξε στην συνέχεια την απόδοσή του, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν 7 σερί πόντους και να πλησιάσουν στους 7, όμως το τρίποντο του Φελντέιν 1:12 πριν την λήξη του αγώνα έβαλε ουσιαστικά... τέλος στο ματς. Το... «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε με την βολή του Μποχωρίδη, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-37, 61-52, 81-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Νίκολς 14 (1), Ρίβερς 10 (2), Τζέιμς 4, Μποχωρίδης 1, Φώτσης, Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 8, Μπουρούσης 9 (1), N. Καλάθης 16 (1)