Έκανε την... «αγγαρεία»

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και καθόλου συγκεντρωμένος, όμως κατάφερε να κερδίσει με 77-82 τα Τρίκαλα και να γίνει η πρώτη ομάδα που φτάνει τις 700 νίκες στην Α1!

Το τριφύλλι μπήκε καλύτερα στο ματς, με εντυπωσιακά ποσοστά στο τρίποντο και... φόρα από την μεγάλη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 5-16 και 9-21 με τρίποντο του Φελντέιν. Τα Τρίκαλα πάντως αντέδρασαν και έκλεισαν την περίοδο στο +7. Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τζέιμς και Φώτση να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους και τελικά τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-44.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, και με πόντους από Παππά, Χαραλαμπόπουλο και Τζέιμς έκλεισαν την περίοδο στο +8 (58-66). Στα τελευταία 10 λεπτά όμως ο Παναθηναϊκός έχασε παντελώς την συγκέντρωσή του και τα Τρίκαλα το εκμεταλλεύτηκαν, καταφέρνοντας να μειώσουν στο καλάθι (68-70 και 74-76), όμως στο τέλος το τριφύλλι πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, για 700η φορά στην Α1!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Νίκολς 3, Τζέιμς 17, Π. Καλάθης 1, Φώτσης 11, Παππάς 8, Φελντέιν 10, Χαραλαμπόπουλος 7, Μπουρούσης 3, Ν. Καλάθης 7