20 λεπτά... μαγείας!

Ο τραγικός Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου έδωσε την θέση του στον... αυτοκράτορα της Ευρώπης στο δεύτερο, και με επιμέρους σκορ 70-39 στο δεύτερο 20λεπτο το τριφύλλι συνέτριψε με 116-83 το Ρέθυμνο, στο ντεμπούτο του Αλεσάντρο Τζεντίλε! Έξι «πράσινοι» με διψήφιο αριθμό πόντων, όλοι σκόραραν!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε... «πυραυλοκίνητος» στο ματς και με 8 γρήγορους πόντους από Νίκολς, Σίνγκλετον και Φελντέιν προηγήθηκε με 8-0, για να μειώσει άμεσα το Ρέθυμνο σε 8-7. Ο Καλάθης έβαλε και πάλι μπροστά το τριφύλλι, ενώ με 5 πόντους του Φελντέιν το σκορ έφτασε στο 15-12. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στον πόντο, ενώ οι βολές του Καλάθη και το καλάθι του Σίνγκλετον έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +5 (19-14). Με Σίνγκλετον και Μπουρούση το σκορ έφτασε στο 22-16, ενώ το τελικό 24-18 του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Μάικ Τζέιμς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασαν αμέσως στο καλάθι (26-24) και στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 28-28. Το γκολ-φάουλ του Μπουρούση έδωσε μια μικρή «ανάσα» στους «πράσινους», ενώ ο Τζέιμς ανέβασε στην διαφορά στους 5. Το Ρέθυμνο μείωσε σε 33-31, όμως ακολούθησε ένα σερί 7-0 με Τζέιμς, Παππά και Πατ Καλάθη, με το σκορ να φτάνει στο 40-31. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν σε 42-40, με τον Φελντέιν και τον Σίνγκλετον να σκοράρουν και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 46-44.

Να σημειώσουμε πως σχεδόν μισό λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου πέρασε στο ματς ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, που έπαιξε σχεδόν 7 λεπτά στο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει να πετύχει κάποιο πόντο, μοιάζοντας... εκτός κλίματος.

Το τριφύλλι μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένο να τελειώσει το ματς, και με 8 γρήγορους πόντους από Καλάθη, Σίνγκλετον και Νίκολς βρέθηκε στο +10 (54-44). Το Ρέθυμνο πέτυχε ένα καλάθι, αλλά ο Παναθηναϊκός πέτυχε 4 συνεχόμενα τρίποντα με Χαραλαμπόπουλο, Σίνγκλετον (2) και Φελντέιν, αλλά και δύο καλάθια με τον Νικ Καλάθη, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 70-46 με επιμέρους σκορ 24-2! Ο Τάλτον μείωσε για το Ρέθυμνο, για να ακολουθήσουν άλλοι 7 σερί πόντοι του Παναθηναϊκού, με τρίποντο του Καλάθη και καλάθια από Νίκολς και Φελντέιν

Ο Καμπερίδης μείωσε με δύο εύστοχες βολές, για να έρθει στην συνέχεια το τρίποντο του Φελντέιν για το +30 του Παναθηναϊκού (80-50)! Το Ρέθυμνο μείωσε ξανά με βολές του Χριστοδούλου, με τους Τζέιμς και Φώτση να διαμορφώνουν το 83-52 του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του και τον Τζεντίλε να αγωνίζεται σχεδόν για 1 λεπτό και να μοιράζει την ασίστ στον Φώτση.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλάθι-καλάθι, με τους Τζέιμς και Μπουρούση να σκοράρουν από πλευράς Παναθηναϊκού και το τρίποντο του τελευταίου να κάνει το 92-60. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 95-61, ενώ ο Τζεντίλε έκανε το 97-61, σκοράροντας στο πρώτο του σουτ με την πράσινη φανέλα! Το Ρέθυμνο μείωσε σε 97-63, με τον Μπουρούση να κάνει το 99-63 και στην συνέχεια, με τρίποντο, το 102-65!

Οι «πράσινοι» ήταν... «ζεστοί» από τα 6.75 και με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Χαραλαμπόπουλο, το σκορ έφτασε στο 105-69, ενώ με τον Παππά στο 108-70! Ο Μπουρούσης με βολές έκανε το 110-73, ενώ στην συνέχεια με καλάθι το 112-76, με τον Παππά να διαμορφώνει το 114-78 και έπειτα να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του Παναθηναϊκού, για το 116-81.

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το... «φράγμα» των 100 πόντων, προσφέροντας ουσία και θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο Ο.Α.Κ.Α., έχοντας μάλιστα 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, για πρώτη φορά φέτος!

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-44, 83-52, 116-83

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (3), Νίκολς 6, Φελντέιν 18 (4), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Ν. Καλάθης 15 (1), Τζέιμς 13, Μποχωρίδης 3 (1), Π. Καλάθης 2, Φώτσης 2, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 23 (2), Τζεντίλε 2